Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. května hasiči slaví svátek sv. Floriána

4. 5. 2015

Florián (původně Florianus) pocházel z Norika, které leželo na území dnešního Rakouska. V mládí prý modlitbou zachránil hořící dům. V dospělosti působil jako plukovník římského vojska, později jako správce římské provincie. Jako horlivý křesťan pomáhal pronásledovaným křesťanům, za což se dostal před soud ve městě Lorch. I přes kruté mučení se Florián odmítl vzdát své víry, a tak byl dne 4. května 304 s mlýnským kamenem přivázaným ke krku utopen v řece Emži.  Dle legendy bylo jeho tělo vyplaveno na skálu, kde jej hlídal orel. Poté ho nalezla křesťanka Valérie a pohřbila na území svého statku.  

Florián byl usmrcen vodou, stal se tedy patronem všech, kterým hrozí nebezpečí od vody a později i od ohně, např. hasičů, kominíků a kovářů. Jako světce ho uctívají v Bavorsku, Rakousku, Polsku i Maďarsku.  
 
Svatý Florián bývá nejčastěji ztvárněn jako římský voják s korouhví, jak z nádoby v ruce hasí hořící dům, hrad nebo kostel. V nádobě prý měl vodu života, kterou kromě ohně mohl uhasit i vyprahlost a zlobu. Jedno z pořekadel zní: "Kde pálí ohně žár a vzrůstá hřích a svár, pomocník je nám dán, svatý Florián." Hasiči jsou někdy nazývaní též Floriánovými učedníky.
 
Prapor HZS Ústeckého kraje