Jdi na obsah Jdi na menu
 


Během prázdnin roku 2015 vyjížděli hasiči k největšímu počtu požárů za posledních 20 let

1. 9. 2015

Letošní léto vyjížděli hasiči k nejvíce požárům za posledních 20 let (přesné statistiky vedou hasiči od roku 1996). Od 1. července do 30. srpna 2015 zasahovali hasiči u 5 884 požárů. Při těchto požárech zemřelo 27 osob a 253 osob bylo zraněno.

                    

Mezi požáry letošního léta jednoznačně vedly požáry v přírodním prostředí. Tedy ty, které byly zapříčiněny dlouhodobým suchem a vysokými teplotami. Hasiči se také potýkali s mnoha velkými požáry. Celkem u 22 z nich byl vyhlášen 3. stupeň poplachu, což znamená, že se na jeho likvidaci podílelo více než 10 jednotek hasičů a u šesti dokonce zvláštní stupeň poplachu, zde byla vyžádána i mezikrajská po­moc.

V neustálé pohotovosti byly také dva vrtulníky Letecké služby Policie ČR a jeden Armády ČR, které v nejhorších dnech druhého srpnového týdne doslova přelétaly od jednoho požáru ke druhému.

Nejčastější příčinou požárů byly technické závady. Ty se objevovaly hlavně na zemědělské technice, která pracovala na polích. V horkém počasí a s vyprahlou úrodou pak často stačila malá jiskra k tomu, aby vzniknul požár, který se po poli šířil vysokou rychlostí a často se rozšířil i do přilehlého lesa.

V lesích vznikaly požáry také díky lidské nedbalosti, která byla druhou nejčastější příčinou vzniku požárů. Požáry tak vznikaly od odhozených nedopalků cigaret, nedovoleného rozdělávání ohně nebo špatně zaparkovaného auta, které svým rozžhaveným výfukem (respektive katalyzátorem) zapálilo uschlý porost.

A právě požáry v těžko dostupném lesním terénu byly letos v létě velmi četné a vyžádaly si nasazení velkého množství sil a prostředků. Kromě profesionálních hasičů bylo v terénu i množství jednotek sborů dobrovolných hasičů. Tolik hodin vytrvalé práce mnoho z nich vůbec nepamatuje.

Bylo potřeba zajišťovat dálkovou dopravu vody, dlouhé hodiny pročesávat lesy po požárech, hledat skrytá ohniska požárů a dohašovat je.