Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dráček Záchranáček po 12 letech v novém

4. 2. 2017

Hasičský dráček Záchranáček provází děti již od roku 2005. Od té doby se stal maskotem všech preventivních programů pro děti, které MV – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR vytvořilo. Jeho prostřednictvím se děti seznamují nejen se zásadami požární prevence, ale dozvídají se o ostatních důležitých činnostech vykonávaných hasiči, např. z oblasti ochrany obyvatelstva nebo krizového řízení.  

Pod hlavičkou dráčka Záchranáčka je již devátým rokem vyhlašována kreativní soutěž „Dávají za nás ruku do ohně“. V rámci této soutěže již děti malovaly, fotily, psaly, veršovaly nebo natáčely video.

V posledních letech se do soutěží začali zapojovat tvořiví dospělí a dokonce i sami hasiči, ať již profesionální nebo dobrovolní. Díky právě jejich aktivnímu přístupu k soutěži o nejhezčí hasičskou pohádku mohla být v roce 2016 pokřtěna první kniha Hasičských pohádek. Před Vánocemi byla vydána také její audio verze, Hasičské pohádky pro děti namluvil herec Pavel Trávníček.

Původní „pracovní“ název dráčka byl Maxík. Jméno Záchranáček mu vymyslely až děti v soutěži, která pro ně byla vypsána. Autorkou vítězného návrhu byla tehdy Anička Sittová ze Zábřehu.  Mezi dalšími nápady na jméno hasičského dráčka byla jména Ohniváček, Plamínek, Hasínek, Všudybyl, Žluťásek, Vodička, Mráček, Plameňáček, Pomáháček, Požárníček, Floriánek nebo Ochotníček,

Nyní, po dvanácti letech, dostává dráček Záchranáček novou modernější podobu, tmavší barvu, vypracovanější bříško, hezčí přilbu, nová křídélka a rozpustilejší výraz. To vše díky panu Ladislavu Cabicarovi, který se osvědčil i jako ilustrátor knihy Hasičských pohádek.

Na úkolech dráčka Záchranáčka se nic nemění. Nadále bude provázet malé i velké všemi radami a doporučeními ze strany hasičů. Potkat ho bude možné na propagačních materiálech, v omalovánkách, vystřihovánkách a na veřejných akcích, které hasiči pořádají.

dráček Záchranáček 2005                                   dráček Záchranáček 2017
zachranacek2005.jpgzachranacek2017.jpg