Jdi na obsah Jdi na menu
 


Generál Ryba diskutoval s vedením dobrovolných hasičů

23. 1. 2016

Dne 12. ledna 2016, se generální ředitel HZS ČR, brig. gen. Drahoslav Ryba setkal s vedením Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Cílem společného jednání byla vzájemná spolupráce do budoucna a zhodnocení společné činnosti v roce 2015.

Základním tématem byl materiál, týkající se důležitých oblastí fungování jednotek SDH obcí. Jedná se o materiál, který vznikl na základě návrhů, které zazněly v rámci diskuze při pracovním setkání předsedy vlády a ministra vnitra s vedením dobrovolných hasičů v červnu loňského roku.

Všechny oblasti byly následně řešeny s příslušnými ministerstvy. Materiál je v tuto chvíli finalizován pro zaslání do připomínkového řízení.

Brig. gen. Ryba diskutoval s vedením dobrovolných hasičů například oblasti podpory hasičského sportu nebo zajištění výcviku, zdokonalování a udělení řidičských oprávnění členům jednotek SDH obcí ze strany HZS ČR. Autoškolu pro dobrovolné jednotky bude provádět Záchranný útvar HZS ČR.

Další klíčové oblasti materiálu se týkají například postavení jednotek SDH obcí, jako základní složky IZS, dále jejich financování, ať už ze strany státu nebo s pomocí strukturálních fondů.

Důležitým, velice praktickým problémem je pro dobrovolné hasiče možnost výhod pro jejich zaměstnavatele, kteří je uvolňují ze zaměstnání. Materiál řeší také nemocenskou a zdravotnickou péči dobrovolným hasičům.

„Jsem rád za jakékoliv zlepšení podmínek pro práci dobrovolných hasičů a budu všechny  oblasti, které jsou vyjmenovány v materiálu prosazovat a podporovat. Pomoc dobrovolných hasičů je pro nás nenahraditelná a jsem si vědom toho, že pokud mají svojí práci vykonávat dobře, potřebují k tomu odpovídající podmínky“ řekl k jednání s vedením dobrovolných hasičů brig. gen. Ryba.

Dále dodal „Jsem přesvědčen, že současná spolupráce mezi profesionálním hasičským sborem a dobrovolnými hasiči je v posledních letech na vynikající úrovni, což se v praktické rovině promítá do každodenní spolupráce při zásazích a lepších službách pro naše občany“.

20160112_114753-upraveno.jpg