Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hasiči a hasičská technika ve známkové tvorbě

24. 3. 2017

Poštovní muzeum Praha, 22. března – 11. června 2017

 

Výstavní činnost Poštovního muzea se orientuje na pestrou řadu témat, která mohou zaujmout široké spektrum zájemců o známkovou tvorbu a filatelii. Jsou to například výstavy známkové tvorby významných československých a českých výtvarníků, grafiků anebo rytců (z poslední doby Mézl, Born, Kulhánek, Ondráček), výstavy s tématikou sportovní (olympijské výstavy 2014 a 2016) anebo výstavy návrhů a známek s náměty technickými (na přelomu let 2015 a 2016 to byly historické automobily v kresbách Václava Zapadlíka). K těm posledně uvedeným patří i výstava hasičské techniky ve známkové tvorbě.

Prvním českým dobrovolným hasičským sborem byl dobrovolný sbor ve Velvarech (1864). Koncem roku 1870 bylo v Čechách ustanoveno již 23 dobrovolných hasičských spolků. Dobrovolní hasiči se následně stali výrazným fenoménem českých, moravských a slezských obcí a jsou jím až do současnosti.

Je pravdou, že v dobách Československa (do roku 1992) příliš známek s tímto námětem nevyšlo; resp. byly to pouhé dvě známky. První z nich (Pof 1118) vyšla roku 1960 a byla dílem výtvarníka Jaroslava Lukavského a rytce Bohdana Rouleho. Druhá (Pof 1385) byla vydána ke 100. výročí založení velvarského sboru dobrovolných hasičů (1964). Výtvarný návrh Františka Hudečka převedl na ryteckou desku excelentním způsobem rytec Josef Herčík.

V roce 2003 vyšly v emisi Technické památky – hasičská technika tři známky (Pof 0375-0377), které výtvarně i rytecky zpracoval Bedřich Housa, nestor československé a české známkové rytiny. Na známkách jsou vyobrazeny čtyřkolová koňská hasičská stříkačka z roku 1822, motorová hasicí stříkačka a cisternová automobilová stříkačka CAS 8 AVIA/DAEWOO. Ve všech případech se jedná o graficky čistá a rytecky precizně provedená vyobrazení hasičských vozidel. Za zmínku stojí také známka ke 150 letům českého hasičstva (2014), jejíž roztomilé vyobrazení hasičů je dílem Adolfa Borna.

Výstava dále představuje výtvarné návrhy k vlastní emisi známek, kterou si jako objednatel zadalo v roce 2016 Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Výtvarné návrhy jsou doplněny 3D zápůjčkami z Uměleckoprůmyslového musea a Národního technického muzea.

Otisk příležitostného razítka k výstavě mohou zájemci získat na poštovní přepážce, otevřené v Poštovním muzeu v sobotu 25. března od 9 do 15 hod. V prodeji bude také příležitostná poštovní dopisnice.