Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hasiči likvidovali následky silného větru v Královéhradeckém kraji

31. 10. 2017

V neděli 29.10. po sedmé hodině ranní začali hasiči v Královéhradeckém kraji řešit první události v souvislosti s extrémně silným větrem, který je očekáván během dne na území celé České republiky. První výjezdy měly jednotky na Trutnovsku a Jičínsku, kdy likvidovaly a odstraňovaly stromy a větve spadlé na pozemní komunikace.

Profesionální i dobrovolní hasiči v Královéhradeckém kraji jsou připravení v maximálních možných počtech, personálně posílena byla také směna operátorů na tísňové lince 112 na Krajském operačním a informačním středisku hasičů, tak aby bylo možné vyhovět všem volajícím oznamovatelům i v nestandardních podmínkách.

Hasiči se přidávají k doporučením Českého hydrometeorologického ústavu, která souvisejí se zhoršeným počasím. Lidé by měli omezit pohyb venku a jízdy autem, neměli by chodit do lesa. Neměli by se ani zdržovat v okolí starších budov, kde hrozí stržení střešní krytiny, ale ani v blízkosti větších stromů či sloupů elektrického vedení. Nejprudší nárazy větru je podle meteorologů lepší přečkat v uzavřených prostorách.stromy.jpg

Od půl osmé do jedenácté hodiny dopoledne řešili hasiči po celém Královéhradeckém kraji více než sto padesát událostí. Převažující činností hasičů je odstraňování a likvidace spadlých stromů a větví. Bohužel již ovšem došlo i tragické události, kdy ve Valdickém předměstí v Jičíně spadl na staršího muže procházejícího po chodníku vzrostlý modřín a na místě ho usmrtil. Hasiči z Jičína na místě asistovali při likvidaci následků nehody.

Řadu zásahů měli hasiči v Hradci Králové a okolí. Na Slezském Předměstí v Hradci Králové například spadl strom do kolejiště v blízkosti místního nádraží. V ulici K Sokolovně strom dočasně znemožnil průjezd městské hromadné dopravy. Na Slezském předměstí poškodil strom zaparkovaná osobní auta, při události nebyl nikdo zraněn. V Třebechovicích pod Orebem shodil vítr dva vzrostlé stromy a třetí strom hrozil pádem na rodinný dům. Na místě zasahovala místní jednotka sboru dobrovolných hasičů.

Na Trutnovsku měli hasiči také již od rána plné ruce práce. Ve Vrchlabí v Jihoslovanské ulici vítr poničil střechu a střešní okno, podobné škody strecha.jpgnapáchal také na střechách domů v Arnultovicích a Radvancích.

Na Jičínsku kromě výše uvedené tragické události vyvracel vítr stromy například ve Staré Pace, kde kmen spadl do drátů elektrického vedení a hasiči na místě spolupracovali s energetiky. V Ostroměři na Jičínsku spadl strom do kolejiště, následně do něj najel osobní vlak. V době nehody v něm cestovali dva cestující, kteří vyvázli bez zranění. Zranění u této události ovšem utrpěl jeden ze zasahujících dobrovolných hasičů, když na něj spadla uvolněná větev. Hasič byl letecky transportován do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Silnice mezi Hradcem Králové a Jičínem byla v místě události dočasně zcela neprůjezdná.

Na Rychnovsku také strom spadl do kolejiště a to poblíž Zdobnice. Hasiči strom odstranili a provoz na trati byl brzy obnoven. V obci Záměl místní jednotky hasičů odstraňovaly několik popadaných stromů.

Na Náchodsku krátce po půl deváté ráno spadl vzrostlý strom na rodinný dům a elektrické vedení v Rožmitálu.

Další desítky událostí řešili hasiči na pozemních komunikacích v obcích i ve volné přírodě po celém kraji.

Od nedělního rána do druhé hodiny odpolední řešili profesionální a dobrovolní hasiči v Královéhradeckém kraji už více než čtyři stovky událostí v souvislosti s přetrvávajícím silným větrem. Nejčastěji odstraňují popadané stromy, větve nebo zabezpečují poškozené střechy. Hasiči jsou na takovéto mimořádné události připraveni a řádně školeni, procházejí mimo jiné například speciálním výcvikem pro práci s motorovou pilou a práci ve výškách. Po tragické dopolední události v Jičíně, kdy pod spadlým stromem zemřel starší muž, se všechny odpolední události obešli naštěstí zatím bez zranění. Vítr ničil v odpoledních hodinách nejenom stromy, ale také střechy a konstrukce domů. Ve Zborovské ulici v Rychnově vichřice poškodila střechu na místní škole, poničena byla dále například plechová střecha na jednom z domů na Masarykově náměstí v Solnici také na Rychnovsku nebo na škole Boženy Němcové v Jaroměři. Uvolněné plechy ze střechy hrozily pádem na terminálu městské hromadné dopravy v Hradci Králové a nebo také na místní tělocvičně v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. V Doudlebách na Rychnovsku spadl strom na místní rekreační objekt a poničil ho. Ve všech případech se hasiči snažili zajistit poškozené konstrukce proti dalšímu poškození a likvidovali vzniklé škody. potok.jpg

Vítr nešetřil ani dopravní značení a billboardy, k jejichž poškození došlo na mnoha místech podél silnic i ve městech, jako například na Rašínově třídě v Hradci Králové.

Hasiči zasahují v maximálních možných počtech a pro případ potřeby jsou připravené i další zálohy, personálně posílena byla také směna operátorů na tísňové lince 112, tak aby bylo možné vyhovět všem volajícím oznamovatelům i v nestandardních podmínkách.

Od sedmé hodiny ranní do šesté hodiny večerní řešili profesionální a dobrovolní hasiči v Královéhradeckém kraji více než pět set událostí, převážně souvisejících s extrémním větrem. Situace se na Královéhradecku uklidnila až po páté hodině odpolední, kdy se hasiči po náročné směně začali vracet na své požární stanice. Na Krajském operačním a informačním středisku hasičů se jednalo o nejvyšší četnost nabíraných událostí v průběhu jednoho dne za posledních několik let. Operátoři tísňové linky 112 řešili až několik oznámení během jediné minuty a tato činnost plně zaměstnala na celý den deset operátorů, operačních techniků a operačních důstojníků.

Hasiči ještě v odpoledních hodinách zasahovali například u utržené střechy na rodinném domě v Sekeřicích na Jičínsku, likvidovali strom, který spadl na chatu a strhl kus střechy a komín v Bělči nad Orlicí, nebo odstraňovali vyvrácený strom, který skončil na střeše školy v Hradci Králové – Kuklenách. Na mnoha místech spadlé stromy omezily provoz na pozemních komunikacích, například na křižovatce u Zdobnice na Rychnovsku. Stromy opět padaly také na železniční tratě, u Heřmanic nedaleko Nové Paky na Jičínsku musel před takovým stromem zastavit projíždějící vlak a vyčkat na jeho odstranění. Nejenom v těchto případech profesionální i dobrovolní hasiči poskytli pomoc a významně tak přispěli k likvidaci a eliminaci škod způsobených touto neobvyklou klimatickou situací.