Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hasiči řešili během víkendu 285 událostí, většinou odstraňovali spadlé stromy

19. 3. 2018

Kvůli silnému větru se hasiči prakticky celý víkend nezastavili. Jen za sobotu a neděli evidují na 285 zásahů. V 85 % případů se jednalo o technickou pomoc při likvidaci spadlých stromů nebo zabezpečování uvolněných střech. Ke zranění osob pádem stromu nebo uvolněné střechy naštěstí nedošlo. Situace se uklidnila až v neděli ve večerních hodinách. Během noci z neděle na pondělí už hasiči nezasahovali. 

Nejhorší situace panovala na Náchodsku a Rychnovsku. Hasiči v okrese Náchod hlásí za víkend 105 zásahů a v rychnovském okrese 88. Na Jičínsku zasahovaly jednotky požární ochrany v 42 případech, na Trutnovsku v 29 a hasiči na Hradecku evidují 21 zásahů. Celkem zasahovali hasiči během víkendu v 285 případech, přitom v Královéhradeckém kraji připadá průměrně 19 zásahů na jeden den. TP stromy NMnM.jpg

Stromy padaly nejčastěji na silnice, které pak byly částečně nebo zcela neprůjezdné. Některé z komunikací bylo nutné uzavřít, a to kvůli množství spadlých stromů. Taková situace nastala například na komunikaci ze Sedloňova na Polom na Rychnovsku nebo u Babí na Náchodsku. V horských oblastech museli hasiči v neděli řešit několik spadlých stromů u ubytovacích zařízení. V Deštném v Orlických horách nemohla odjet kvůli popadaným stromům asi dvacítka hotelových hostů. Hasičům se ale podařilo všechny stromy odstranit a všechny osoby mohly bez problému odjet svými vozy.

Vítr trhal také elektrické vedení a poškozoval střechy domů. Hasiči museli asi v patnácti případech pomáhat majitelům rodinných nebo bytových domů se zajištěním uvolněných střech, případně odstraňovali stromy spadlé na domy. Takový případ řešily například profesionální i dobrovolné jednotky v Hlavňově v Polici nad Metují. Vzrostlý smrk zde spadl na rodinný dům. Nikdo nebyl při události zraněn a jednotkám se jej podařilo odstranit takřka po třech hodinách.