Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hasiči varují – pozor na nedostatečně zamrzlé vodní hladiny

23. 1. 2016

Sníh a mráz konečně dorazil i do české kotliny, příroda je pod sněhem a hladiny rybníků pokryla vrstva ledu. Sílu ledu naštěstí zatím zkoušejí hlavně zvířata. 

V posledních dnech vyjížděli k záchraně z ledu hasiči na mnoha místech České republiky. V Olomouckém kraji měla srnka při přeskakování zamrzlého náhonu velké štěstí, ze studené vody ji úspěšně zachránili přivolaní hasiči a po noci strávené v záchranné stanici je srnka již zpět v přírodě. V Kovářově na Pardubicku se do místního rybníka propadl kůň, kterého bylo nutné vytáhnout pomocí jeřábu. Středočeští hasičiprosekávali led na rybníce u obce Ruda kvůli psovi, který se při procházce rozeběhl po ledu a ten se pod ním prolomil. Hasiči ho promrzlého vytáhli a předali zpět majitelce.

Ne všechny případy ale končí šťastně. Ještě než Vy, Vaše děti či zvířecí miláčci vstoupíte na led, přesvědčte se o jeho dostatečné síle a pevnosti:

 • Bezpečná síla ledu je minimálně 10 cm a v takovém případě má led namodralou barvu.
 • Uvědomte si, že tloušťka ledu není konstantní po celé ploše vodní hladiny, zeslabený led bývá zejména v místě přítoků, odtoků a také tam, kde jsou různé nečistoty, např. listí.
 • Zvýšené opatrnosti dbejte na ledové ploše pokryté sněhem nebo kalužemi,
 • Myslete i na to, že do ledu jsou často prosekány otvory nebo je zeslaben kvůli provzdušňování vody pro ryby. K těmto místům je lepší se vůbec nepřibližovat,
 • Nikdy nezůstávejte při bruslení a pohybu po ledě sami, zejména děti a mládež by měly vždy informovat rodiče o místě bruslení.
 • Pokud při vstupu nebo pohybu na ledě slyšíte praskání, vraťte se ihned na břeh, případně si lehněte a rozložte tak svoji váhu. Pokuste se doplazit na břeh, pokud to není možné, zůstaňte ležet a snažte se přivolat pomoc.


Když se led proboří

Jestliže se i přes veškerou opatrnost propadnete do ledové vody, zachovejte klid. Snažte se dostat na hladinu, paže rozložte ze široka na led a neustálým kopáním nohama se snažte dostat co nejdál na led a plazením co nejkratší cestou na břeh. Pokud se led stále propadá, zvolte jiný postup. Vyhlédněte si nejkratší cestu ke břehu a začněte si cestu prolamovat rukama. Při pokusech dostat se na led, případně na břeh, moc dlouho neváhejte. Studená voda vás brzy vyčerpá a záchrana bude náročnější.


Když zachraňujete

Pokud se propadne pod led někdo z vašeho okolí, nikdy se k danému místu nepřibližujte vestoje, ale v kleče nebo plazením. Na pomoc si vezměte hokejku, případně delší větev, bundu, opasek nebo lano.

 • Zachránce by se měl vždy jistit a dbát zvýšené opatrnosti, aby se z něho nestal zachraňovaný.
 • Zachráněného, kterého se vám podaří vytáhnout z vody, se snažte převléct do suchého oblečení a zajistit mu teplo.
 • Zachráněného nikdy nenechávejte samotného, bez dozoru.
 • Pokud při záchraně začne praskat led i pod vámi, ihned se vraťte na břeh a přivolejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112.
 • Do příjezdu záchranářů se snažte se zachraňovaným co nejvíce komunikovat.