Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hasičské slavnosti Litoměřice 2017 - akce, na které nemůžete chybět

21. 5. 2017

Hned dvě šťastné sedmičky má ve vínku letošní sedmý ročník Hasičských slavností, které proběhnou v Litoměřicích ve dnech 9. – 10. června 2017. Tento celorepublikový sraz hasičstva s nejrozsáhlejší výstavou hasičské techniky od té nejstarší ze sbírek sborů dobrovolných hasičů až po tu nejmodernější a speciální, kterou disponuje Hasičský záchranný sbor ČR je největší a nejvýznamnější akcí svého druhu v Česku. 

14600939_1352107161475159_3616641069900633253_n.jpgV roce 2014 se dvoudenních oslav průběžně zúčastnilo na 22 tisíc návštěvníků. Hasičské slavnosti Litoměřice, konané vždy jednou za 3 roky, již mají celoevropský rozměr - mezi vystavovateli se pravidelně objevují i hasičské sbory z okolních států – Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa a Polska.

„Hasičské slavnosti jsou největším společným setkání profesionálních a dobrovolných hasičů, kteří se běžně potkávají při zásazích, ale Slavnosti jsou pro ně svátkem, kdy se mohou setkat také na přátelské úrovni a společně představit veřejnosti nejkrásnější a nejzajímavější techniku, kterou disponují.“ říká Jindřich Hejduk, předseda Sdružení pro obnovu hasičských tradic, které je hlavním organizátorem.

Dobrovolné sbory přivážejí na Litoměřické výstaviště stříkačky zápřahové, parní nebo historické hasičské automobily. Většina techniky je schopna ukázek a také se aktivně prezentuje. K vidění jsou i hasičské uniformy, přilby tiskoviny a modely. Profesionální hasiči se v Litoměřicích naopak chlubí nejmodernější technikou a technikou speciální, jako jsou hasičské tanky, moderní zemní stroje upravené pro specifické potřeby hasičů, sací bagr a další těžká technika.

Hasičský záchranný sbor ČR má svojí expozici již tradičně v pavilonu K, kde se děti i dospělí mohou těšit na řadu zajímavých věcí. Vyzkoušet si budou moct například jak náročné je vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Hydraulické nůžky unesou opravdu jen ti nejsilnější. Děti se pokusí uhasit hořící hrad a zachránit tak hodného ducha nebo potrénovat svojí šikovnost v hasičských kuželkách. Pokud prokáží své znalosti i dovednosti, čekají na ně hasičské ceny.

Otevřena návštěvníkům bude také stanice profesionálních hasičů v Litoměřicích (naproti výstavišti), která při příležitosti slavností uspořádá po oba dny Den otevřených dveří s bohatým programem pro děti i dospělé.

Hasičské slavnosti Litoměřice budou jako vždy rozloženy do dvou dnů – pátek a sobotu vyplní výstava historické a moderní techniky na litoměřickém výstavišti, na sobotní dopoledne je plánován slavnostní nástup a průvod hasičů, taktéž s technikou, z litoměřického Mírového náměstí na výstaviště.

V sobotu od 18 hodin proběhne fotbalové utkání české hasičské reprezentace proti slovenské hasičské reprezentaci. Loni utržili čeští hasiči na Slovensku porážku, tak věříme, že doma se skvělým publikem nezklamou.

Závěrem oslav bude sobotní večerní program na Lodním náměstí, který je zaměřen na prezentaci speciální techniky, kterou disponuje Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR. Zde budou probíhat ukázky práce záchrany na vodě. Po Labi se budou prohánět obojživelné transportéry, lodě a čluny, oblohu budou brázdit vrtulníky…

Vyvrcholením celého večera a vlastně celých slavností je Hasičská hudební fontána, která je inspirovány barevnými hudebními vystoupeními Křižíkovi fontány s tím rozdílem, že v tomto případě je voda stříkána z desítek proudnic ovládaných přímo hasiči.

Letošní ročník se stává prestižní i tím, že jej hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček zařadil mezi „Rodinné stříbro Ústeckého kraje“.    

Aktuální informace jsou umístěny na webových stránkách Sdružení pro obnovu hasičských tradic – www.hasicsketradice.cz, a na stránkách Hasičského záchranného sboru ČR www.hzscr.cz