Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letní teploty s sebou přináší zvýšený výskyt bodavého hmyzu

Hasiči každodenně vyjíždějí k zásahům spojeným s odstranění včel a také vos a sršňů. 

S teplým počasím každoročně přibývá výjezdů z důvodu výskytu nebezpečného hmyzu. V květnu a v červnu se nejčastěji jedná o včely, které hledají místo pro svou matku. Vosy se ve zvýšené míře vyskytují nejvíce v červnu, a to ve spárách zdiva, na balkonech bytů, v podbití domů apod., v červenci a srpnu především pak v okolí ovocných stromů.  Sršni létají nejvíce v srpnu a září.

Hasiči likvidují roje pouze tehdy, pokud hrozí nebezpečí. Jednotky proto vyjíždějí odstraňovat bodavý hmyz na veřejná prostranství, jakými jsou dětská hřiště, okolí veřejných budov, ale také areály mateřských a základních škol, domovy důchodců apod.  Pokud se roj usadil poblíž obydlí, kde jsou ohroženy bodnutím děti, senioři nebo osoby alergické na bodnutí, hasiči mohou být taktéž přivoláni. Občané by proto měli vždy zvážit, zda na místo výskytu povolají hasiče nebo specializovanou deratizační firmu.

Hasiči musí být při likvidaci roje chráněni včelařskou kuklou, rukavicemi a vhodné je použití včelařské kombinézy. Hmyz by měl být odchytáván nejlépe v ranních či večerních hodinách, kdy není rozlítaný a je tak odstraněno nejvíce jedinců. Roj lze zklidnit vodní mlhou či kouřem. Poté je sklepnut do rojáčku nebo je možné použít průmyslový vysavač. Na špatně přístupných místech, např. zdivo za trámy, spáry apod., jsou hnízda likvidována za pomoci insekticidů.  

Profesionální a dobrovolní hasiči HZS Královéhradeckého kraje zasahovali od začátku května již v téměř 60 případech výskytu bodavého hmyzu. Se zvyšováním teplot lze předpokládat zrychlený nárůst tohoto čísla.

              Lidé většinou při objevení roje přivolávají hasiče, ti ale zasahují, jen když hmyz ohrožuje okolí.