Jdi na obsah Jdi na menu
 


Meteorologové varují před hustým sněžením a silným větrem

17. 1. 2018

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silným větrem, vydatným sněžením, tvorbou sněhových jazyků a závějí i náledím. Na horách může napadnout až 30 centimetrů sněhu, vítr může mít v nárazech rychlost orkánu.

Ve středu večer a v noci na čtvrtek se lokálně mohou objevovat intenzivní sněhové přeháňky. „Během čtvrtečního dne bude od západu sněžit, přechodně i silně,” upozornili meteorologové, podle nichž bude sněžení postupně v polohách pod 700 metrů, na jihu a západě pod 1100 metrů přecházet do  deště nebo smíšených srážek.

„Zejména na horách na severu může napadnout až 30 centimetrů nového sněhu,” varovali meteorologové.

Ve čtvrtek odpoledne navíc zesílí vítr, který může na jihu dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Na horách to bude rychlost kolem 110 kilometrů v hodině. Na horách na severu území může mít vítr rychlost až 125 kilometrů v hodině, což odpovídá síle orkánu.

Od středečního večera se tak mohou na horách na severu vytvářet sněhové jazyky nebo závěje.

„Nejintenzivnější tvorba závějí na horách na severu se očekává ve čtvrtek odpoledne a večer v důsledku velmi silného větru,” varoval ČHMÚ.

Jak meteorologové upozornili, ve středu večer a v noci na čtvrtek se bude v nižších a středních polohách místy vytvářet náledí a zmrazky.