Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přichází období adventu

30. 11. 2015

Advent je obdobím příprav, radostného očekávání a těšení se na Vánoce. I v tomto nejpříjemnějším období roku hrozí riziko vzniku požárů.

                        Výsledek obrázku pro adventní věnec

Rozsvícením první svíčky na adventním věnci začalo v neděli období adventu. Používáním svíček se však zvyšuje riziko požárů. V minulosti hasiči likvidovali požáry v domácnostech, kde od zapálené svíčky hořely adventní věnce, koberce, záclony nebo ubrusy.

Hasiči Královéhradeckého kraje likvidovali v roce 2014 celkem 782 požárů, které napáchaly škody za více jak 96 milionů korun. Z tohoto počtu bylo 136 požárů v domácnostech, ať se již jednalo o byty či rodinné domy. Oproti roku 2013 se počet snížil o 42 požárů v domácnostech. Hmotná škoda dosáhla téměř 20 milionů korun.

Nezapomínejme na to, že hořící svíčka je otevřený oheň, a proto by měla umístěna na nehořlavé podložce a v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů.

Svíčka by neměla stát v blízkosti sedaček či jiných textilií ani nábytku. Zapálená svíčka na adventním věnci by měla být umístěna v nehořlavém a dostatečně upevněném kalíšku. Pokud se jedná o adventní věnec bez podložky, pak bychom svíčky neměli vůbec zapalovat a věnec používat jen jako dekoraci. Zapálenou svíčku na adventním věnci nesmíme nechávat bez dozoru, vždy při odchodu z domácnosti svíčku zhasnout. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat dětem a domácím mazlíčkům, kteří mohou nešťastnou náhodou strhnout věnce a jiné předměty se svíčkami.