Jdi na obsah Jdi na menu
 


Propagační jízda byla letos ve znamení stopadesátky

19. 5. 2014

VI. propagační jízda Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska se letos konala ve znamení 150 let českého dobrovolného hasičstva. Také její cíl je symbolický – 24, května 2014, v místě založení prvního českého SDH ve Velvarech. Ve dnech 17. a 18. května 2014 se jela nejdelší část jízdy z Hrádku nad Nisou do Jičína.

 

Na hrádeckém náměstí vyhrávala kapela a hasičská drobotina do šesti let předvedla ukázku vyprošťování raněného z minimakety havarovaného vozidla. Starosta SH ČMS Ing. Karel Richter pak v přítomnosti náměstka Hejtmana Libereckého kraje Marka Pietra, starosty města Hrádek nad Nisou Bc. Josefa Horinky předal posádce jízdy pod velením ředitele Centra hasičského hnutí Přibyslav Jiřího Pátka symbol jízdy - praporec, věnovaný brněnskou firmou Alerion. O něj se po celou dobu akce pak staral praporečník Vít Karel.

Po několika kilometrech vedoucí vozidlo jízdy Praga z roku 1934 řízené Milanem Pátkem a doprovázené pragovkou z roku 1918 z Jablonce nad Nisou překročilo státní hranici a zamířilo do Žitavy. Zde před hasičskou stanicí nás uvítal starosta města Arnd Voigt a členové místního sboru, kteří už mají dlouholetou družbu s českým Hrádkem.

O dobré přihraniční spolupráci v Euroregionu Nisa se také nejvíce hovořilo při přijetí polskými hasiči v sousední Bogatyni, kde opět starosta města Andrzej Grzmielewicz připnul na praporec jízdy pamětní stuhu. Cestou po Polsku se nám nepříjemně rozpršelo a déšť už nás doprovázel po celý zbytek sobotní etapy. Nezabránil však, aby jízdu nevítaly desítky hasičů a jejich příznivců v Kunraticích a Dětřichově. Ne méně srdečné bylo i přivítání ve Frýdlantu. Déšť sílil a na Náměstí v Novém Městě pod Smrkem musel starosta města předat jízdě stuhu improvizovaně krytý stříškou autobusové zastávky. Pod deštníky pak bylo předáno hlášení starostovi Lázni Libverda.

V Hejnici zastavila naše pragovka před poutním kostelem Navštívení Panny Marie. Praporci bylo za přítomnosti starosty Jiřího Horáka požehnáno a místní oddíl kynologů předvedl ukázku slaňování záchranářského psa a vyhledávání osoby. Psovodi a jejich čtyřnozí pomocníci z SDH Hejnice jsou ve svém oboru jsou nositeli titulu mistři republiky a jejich velitel František Schejbal na ně může být právem hrdý.

Raspenava nám poskytla úkryt před deštěm v místní hasičské zbrojnici, která bývá těžce zkoušená vodou z říčky Smědá, stejně jako okolní obce. Také Chrastava nebyla loňskými záplavami ušetřena a nejen o nich jsme si večer popovídali se starostou města Ing. Michaelem Canovem a místostarostou Zitou Václavíkovou.

Závěr etapy byl v Chrastavě, kde je také pěkné hasičské muzeum, o které se stará velitel chrastavských hasičů Miroslav Pivoňka. V muzeum je uložena také historická technika z Velvar a v předvečer jízdy zde byla vernisáž výstavy „Hasičské historické plesové pozvánky“, které s muzeem připravil jeden z organizátorů úvodního dne jízdy Karel Boháč.

Nedělního rána VI. propagační jízda vyjížděla z náměstí Dr. E. Beneše v Liberci, kde ji před radnici přišla vyprovodit primátorka města Martina Rosenbergová. První zastávkou byl 18. května Jablonec nad Nisou, který nás už při vjezdu na náměstí plné hasičské techniky vítal velkým transparentem. Pak to byly skupiny mažoretek, primátor Ing. Petr Beitl a velmi dobrou spolupráci mezi dobrovolnými a profesionálními hasiči potvrzovala aktivní účast ředitele Územního odboru HZS Jablonec nad Nisou plk. Ing. Petra Bartoně.

Starostka okresního sdružení byla organizační duší také přivítání v Železném Brodu. V Semilech se pak průvodcovské taktovky ujal starosta okresního sdružení Ing. Miloslav Miksánek. Ten pak spolu se starostou sdružení předal stuhy a pamětní medaile pětadvacítce přítomných sborů a aktivistům požárního sportu, mezi kterými nechyběla ani několikanásobná mistryně republiky Šárka Jiroušová z SDH Poniklá. Na kouzelném místě zvaném Ostrov bylo vystaveno několik kusů velmi dobře udržované historické i soudobé techniky, včetně parničky z SDH Semily I s organizátorem četných ukázek parních stříkaček a jejich republikového srazu Ladislavem Brucknerem.

Cestu ze Semil do Lomnice nad Popelkou nám opět znepříjemňoval déšť, ale tváře nám rozjařilo zaplněné náměstí, na kterém se odehrával přivítací ceremoniál, dekorování praporů a ukázka vyprošťování z havarovaného vozidla. V Lomnici štafetu jízdy symbolicky převzal Královéhradecký kraji rukou krajského starosty Jiřího Orsáka.

Po krátké zastávce v Železnici za doprovodu historických vozidel z SDH Nová Paka, SDH Železnice a dalších jsme dojeli do cíle etapy jízdy – Jičína. Zde nás přivítali nejen starosta města MVDr. Jiří Liška, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Ing. Otakar Ruml, ředitel jičínského územního odboru plk. Ing. PhDr. Libor Zikeš a hlavně starostka OSH Jičín Eva Steinerová, ale také Rumcajs s Mankou a s ukázkou nejmenší hasiči z přípravky.

Když budeme ignorovat nepřízeň počasí, tak se dá říct, že se hlavní část jízdy velice vydařila. Poděkování za úspěšné dva dny patří všem účastněným a zvlášť již jmenovaným a starostovi KSH Libereckého kraje Milanu Navrátilovi a Věře Nutilové.

Závěr jízdy se pojede 24. května 2014 z Mělníka, kde se startuje, kde je plánovaný začátek v 9.30. ve čtvrt na dvanáct zastavujeme v obci Kly a ve dvě odpoledne bychom měli s přibyslavskou pragovkou dorazit do Velvar.

                                           alt