Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor se starostou SH ČMS

Převzato z www.dh.cz

Číslovka na konci letopočtu se změnila z trojky na čtyřku a my jsme požádali starostu Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Ing. Karla Richtra o krátké zhodnocení loňských dvanácti měsíců. Čtěte dál.

Pane starosto, co nejvýznamnějšího dobrovolným hasičům uplynulý rok přinesl?

Událo se mnoho dobrého, ale bohužel i toho nepříliš radostného. Hlavně měsíc červen nás pozlobil výkyvy počasí, které přinesly nejen velkou vodu, ale i další katastrofy v podobě silných bouřek a ničivých větrů. Dobrovolní hasiči v těchto zkouškách obstáli a ukázalo se, že o jejich připravenosti a nezištné snahy pomoci bližním nemůže být pochyb. Jen v souvislosti s povodněmi zasahovalo více než sedm tisíc jednotek požární ochrany. Maximální nasazení dobrovolných hasičů v postižených oblastech bylo tentokrát mnohem viditelnější a dosáhlo širokého celospolečenského ocenění. Vážíme si také toho, že také stát na náš podnět, zejména mého náměstka Ing. Jaroslava Salivara, ohodnotil mimořádnými finančními prostředky jednotkám požární ochrany obcí.

Pro hasiče byl rok 2013 také rokem olympijským. Jak se dařilo sportovcům?

Hasičská olympiáda, která se v červenci konala ve francouzském Mulhouse, byla doslova medailovými žněmi našich reprezentantů. V konkurenci šestadvaceti států jsme opět dokázali, že jsme ve sportovních disciplinách světovou jedničkou. Své kvality ukázali také naši mladí borci na mistrovství světa v ruské Jaroslavli. Další medaile jsme si dovezli opět z Ruska, v srpnu z mistrovství světa dorostenců v Podolsku. Ale nesmíme zapomínat na úspěchy v hasičském sportu a v tradičních disciplinách CTIF na mistrovstvích republiky v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a ve Dvoře Králové nad Labem.

Při pohledu do kalendáře akcí je vidět, že činnost sdružení je velice pestrá?

Vyjmenovat všechny akce, které byly ozdobou uplynulého roku, by chtělo pořádně velký prostor. Vedle plnění našich hlavních úkolů chci připomenout V. propagační jízdu, která křižovala okresy Plzeňského a Ústeckého kraje. Úspěšný byl i Hasičský den na Konopišti a po dvacáté jsme se sešli na Hasičské pouti na Hostýně. Celostátní význam přesahovala prezentace sdružení na veletrhu PYROS v Brně a na 21. mezinárodních rozhovorech hasičských historiků CTIF v Přibyslavi. V říjnu jsem na zámku Kynžvart předal první odznaky Technik ochrany obyvatelstva. Ve výčtu významných událostí bych však určitě nechtěl opomenout koupi hotelu Přibyslav, který se tak po letech opět stal našim majetkem.

SH ČMS pomalu vstupuje do období příprav svého V. sjezdu. Čím tyto přípravy začínají?

Nejvíce se odrážejí ve vnitroorganizačních záležitostech. Soustavně se pracuje na obsahu nových stanov, byl přijat nový Statut čestných vyznamenání a titulů a změny v Stejnokrojovém předpisu SH ČMS. Nyní se zaměřujeme na konkrétní plnění jednotlivých bodů harmonogramu. Zejména se projednávají termíny konání jednání organizačních jednotek sdružení.

Od tohoto zasedání se očekává další významná událost. Můžete ji přiblížit?

Na shromáždění v Přibyslavi 24. dubna 2014 oficiálně zahájíme oslavy „150 let českého dobrovolného hasičstva“. Před tím v březnu přivítáme na svět poštovní známku z autorské dílny našeho nejznámějšího kreslíře Adolfa Borna. Hlavní oslavy se budou konat 24. května 2014 ve Velvarech, kde byl v roce 1864 založen první český sbor dobrovolných hasičů. Tomu bude předcházet VI. propagační jízda SH ČSM, která týden před tím odstartuje v Hrádku nad Nisou. Sérií slavnostních dnů uzavře v posledním srpnovém víkendu setkání požárních automobilů a jejich osádek PYROCAR 2014.

Příští rok se jistě ponese vedle činnosti v oblasti požární ochrany, ochrany obyvatelstva, práce s dětmi a mládeži a dalších také ve sportovním duchu?

Samozřejmě. Vedle čtveřice mistrovství republiky v požárním sportu a disciplinách CTIF a TFA v Českých Budějovicích, Brně, Dvoře Králové nad Labem a Štramberku, budeme letos poprvé organizátory mistrovství světa dorostu v požárním sportu, které se bude konat 13. – 23. července 2014 ve Svitavách. Na domácí půdě tak budeme obhajovat titul absolutního mistra světa. Zároveň zde proběhne vrcholové klání dorostenek a juniorů do 23 let. Celkově nás čeká velice bohatý rok a já osobně věřím, že se vydaří a všem účastněným přeji, ať jim to všechno určitě vyjde.