Jdi na obsah Jdi na menu
 


Taktické cvičení složek IZS Královéhradeckého kraje

17. 6. 2014

Ve dnech 12.–14.6.2014 proběhlo taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému (IZS) Královéhradeckého kraje, které bylo zaměřeno na rozvinutí materiální základny humanitární pomoci, součinnost a komunikaci jednotlivých složek IZS, orgánů krizového řízení a dalších subjektů při výstavbě základny a evakuaci obyvatelstva.

Námětem cvičení byla následující situace: Od čtvrtka 12. června 2014 zasedaly Krizový štáb města Hradec Králové a štáb ředitele Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje kvůli povodňové situaci na Náchodsku. Pro zhoršující se hydrometeorologickou situaci rozhodl primátor města Hradec Králové o vybudování materiální základny humanitární pomoci v areálu letiště v Hradci Králové.

Na Náchodsku došlo kvůli dlouhotrvajícím intenzivním srážkám ke zvýšení hladin řek a naplnění vodního díla Rozkoš. V násypu hráze došlo k pozvolné vnitřní erozi a naakumulovaná voda způsobila povodně níže po tocích. Do nejvíce zasažených oblastí byly vyslány povodňové odřady složené z profesionálních a dobrovolných hasičů z nezasažených oblastí Trutnovska, Rychnovska, Jičínska a Hradecka se speciální technikou a vybavením, a to včetně čerpací stanice Sigma. Několik obcí podél vodního díla Rozkoš a níže po tocích muselo být dne 13. června 2014 evakuováno.

Ze dvou tisíc evakuovaných jich polovina byla převezena na základnu do Hradce Králové (ve skutečnosti bylo evakuováno 60 figurantů ze ZŠ Pouchov), kde jim byla poskytnuta základní zdravotnická a psychologická pomoc, zajištěno ubytování, strava i sociální zázemí.

V sobotu 14. června 2014 během dopoledne došlo k likvidaci materiální základny humanitární pomoci.

Zúčastněné složky:

    HZS Královéhradeckého kraje – centrální stanice Hradec Králové,

Jednotky SDH obcí – Hradec Králové, Nový Bydžov – Stará Skřeneř, Lípa nad Orlicí, Ohnišov, Dobrá Voda u Hořic, Malé a Velké Svatoňovice, Vítězná, Nahořany, Police nad Metují – Pokov,

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje,

Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje,

Městská policie Hradec Králové,

Skladovací a opravárenské zařízení HZS ČR,

Národní základna humanitární pomoci Zbiroh,

Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Hradec Králové,

Oblastní spolek Českého červeného kříže Hradec Králové,

Dopravní podnik města Hradec Králové,

Žáci a personál ZŠ Pouchov,

Magistrát města Hradec Králové. 

 mzhp.jpg