Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vítr bude extrémně nebezpečný, varují meteorologové.

11. 12. 2017

V pondělí a úterý v Česku hrozí extrémně nebezpečný vítr, uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v aktualizované výstražné zprávě. Na hřebenech hor může mít vítr rychlost až 145 kilometrů v hodině.

Výstraha platí s výjimkou jihozápadu Čech pro všechny kraje České republiky od pondělního poledne do úterních 16 hodin.

„Vítr bude ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině, na Moravě a ve Slezsku zesilovat během pondělního odpoledne. Nejsilnější bude od pondělního večera do úterního rána,“ uvedli meteorologové.

Vítr by měl v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 25 m/s (90 km/h), ojediněle kolem 30 m/s (110 km/h), na hřebenech hor pak až kolem 40 m/s (145 km/h). To už je síla orkánu, při němž hrozí extrémní nebezpečí.

Meteorologové lidem doporučují maximální opatrnost při řízení auta, které může být kvůli větrným poryvům neovladatelné, nebo opatrnost v okolí budov, z nichž vítr může shazovat tašky a plechy. Lidé by také měli dávat pozor na stromy či elektrické dráty, které mohou padat.